FESTÉSZET
Frank Adélnak több művészeti bemutatkozása volt Londonban, Párizsban, Moszkvában, Budapesten, és szülővárosában, Pécsen. 2008 júniusában az Aulich Art Galériában, 2010 szeptemberében a Nádor Galériában, 2014-ben a Nick Art & Gallery-ben és 2021-ben a tervező kollekciója mellett a festményei is bemutatásra kerültek.
A festészetet és a design-t egyenrangúként kezeli, nem távoli művészeti ágként egy szigorú hierarchiában, ezért ruhakollekciói gyakran festményeivel, installációival egybekötött kiállításként jeleníti meg.
Londonban a Magyar Nagykövetségen, Belgraviában mutatkozott be, Párizsban egy extravagáns olaj-textil-felfújható guminő-papír-fém szoborinstallációt mutatott be „Modern Venus I.” címmel a kollekció mellett.
Festményein a női szépség terméket testesít meg, ahol a nő a termék eljuttatására predesztinált célállomás, utalva az új esztétikai forradalomra és az iparosított plasztikai beavatkozások eredményére.
Izgalmas, kortörténeti inspirációjú ruháiról készült festményein sajátos gyűrt varrás applikáció technikát alkalmaz, így hozva létre egyedi 3D hatású képeket. A gyakran ékszerrel is kiegészített ikerprodukciói egy ruhát és az arról készült festményt foglalják magukban.
Az elsőként ezt a technikát felvonultató művek a „Szép éhező” sorozat részei, ami a női szépségideál gazdasági érdekek által manipulált eltorzulására utal egy olyan korban, amikor a kiteljesedett, pozitívan megélt és megélendő nőiség helyett modellek halnak meg a kifutón, és nők százezrei vállalnak szenvedéssel járó, felesleges plasztikai beavatkozásokat.

Szép Éhező I.
Szép Éhező II.
Szép Éhező III.
Szép Éhező IV.
140/90cm
Szép éhező V.
100/70cm
Szép éhező VI.
100/70cm
A trapéz- Miss P. iszonyúan élvezi a Brexitet
160/60cm
A híd- Miss P. nagyszerűen érzi magát
60/60cm
Modern Vénusz II avagy Miss P. örömteli módon leleplezi a meztelen igazságot
Irónia és humor a Miss P. sorozatban
A Modern Vénusz II. című festmény 2022-ben átnevezésre került. A festményen egy plasztikai műtéten éppen áteső, felnyitott hassal, mégis boldogan, szinte aléltan pihenő nő látható orvosi zöld lepellel félig eltakarva.
A fotón a Magyar Állami Operaház balerinája performanszot ad elő a budapesti Aulich Art Galériában.
Fenéknagyobbítás, mellplasztika, zsírleszívás- a kereskedelmi haszonszerzés céltáblája a modern nő, és a tökéletesség illúziója örvényként húzza le.
Modern Vénusz
Modern Vénusz III.
120/200cm
Hullámzó vágy
Popper Péter műve címében szolgált inspirációul ehhez a festményhez. A képen a 2004-es sakk-világbajnoksági döntő 5. játszmájának 19-ik lépése látható, sötét (Kramnyik) bábui. Világos (Lékó Péter)- akinek bábuit nem láthatjuk- a 69-ik lépésben mattot ad és nyer.
A sakktábla szimbólum, ahol a vesztes sötét bábui, lépései az emberiség önsors rontó, elkerülhetetlen végét jelképezik az élet sakkjátszmájában egy olyan erővel szemben, amit sem legyőzni, sem felfogni, sem megérteni nem tud. Megalomán diktátorok, vallási vagy etnikai ellentétek, koholt vádak és háborús indokok, vagy humanitáriusnak álcázott intervenció nevében embertelen bűnöket elkövetni istentelen dolog. Az emberiség fejlődése a rombolást szolgálja, ezt jól példázza a XX.-ik század, ahol a technikai vívmányok az értelmetlen háborúk, kegyetlen vérengzések eszközei voltak. Végül mindenképpen veszítünk, a kérdés csak az, meddig tart a játszma.
„Fontos volt számomra, hogy a kép feszes, összeszedett, érzelemmentes legyen, és tartalmával ellentétes hatást keltsen. Olyan sakkjátszmát kerestem, ami egyfajta síkszerű, fegyelmezett szimmetriát ad, és a szimbolikus 10-es szám is megjeleníthető.”
Királynő d8: 1945. aug. 6. 08. 15.: az amerikai Enola Gay repülőgép ledobja Hirosimára az első atombombát. A bomba neve “Little boy”- kisfiú volt.
Bástya e8: 1937. december: 300000 embert mészároltak le és 20000 nőt erőszakoltak meg a japánok inváziójuk során a kínai Nankingban.
Király g8: ezt a csillagot kellett viselniük a zsidóknak a náci rezsim alatt.
Bástya a7: 1940: az NKVD Sztálin utasítására 21800 lengyel tisztet és polgári személyt gyilkoltatott meg Katyn-ban. A mészárlást az oroszok tagadták, és a németeknek tulajdonították- a halálos ítéletek azonban 1992-ben előkerültek.
Gyalog f7: 1915. ápr. 22. I. Világháború: a belga Ypern városában vetettek be először mérges gázt, amely ezután elterjedt vegyi fegyverré vált. A németek 170 tonna klórgázzal megtöltött palackot helyeztek el a frontvonalon.
Gyalog g7: Sarajevo, 1993: Európában, korunk véres háborújában a valaha egy államot alkotó nemzetiségek gyilkolták halomra egymást. A háború egyik mementója a szarajevói olimpiai stadion, mely temetőként funkcionált.
Gyalog h7: 19 év volt a Vietnámban elesett amerikai katonák átlagéletkora.
Futó b6: Szudán-Darfur : 2003 óta fegyveres milícia gyilkolja a lakosságot- becslések szerint 400000-en haltak meg, a mészárlás hasonló az 1994-es ruandai népirtáshoz.
Gyalog d5: Osama Bin Laden az iszlám nevében indította meg háborúját.
Futó h5: Irak: az USA beismerte, hogy nem találtak tömegpusztító fegyvereket Irakban.
A tervező 2005 elején hozta létre a Radical- Prestige & Provocation kollekciót, ami modern és extravagáns elemekre épül, míg az Adele Frank kollekció kortörténeti ihletésű, elegáns vonal.
Frank Adél több bemutatóra kért fel transzvesztita dívákat, mert úgy érezte, hogy az extrém nőiesség megnyilatkozása kiváló lehetőség a ruháinak a bemutatására.
A festmény inspirációja egy budapesti galériában készült fotó, ami a Délután Magazinban jelent meg.
Fenéknagyobbítás, mellplasztika, zsírleszívás- a kereskedelmi haszonszerzés céltáblája a modern nő, és a tökéletesség illúziója örvényként húzza le. A mű a Modern Venus I,II festményekhez kapcsolódik, ahol az egyiken egy plasztikai műtéten éppen áteső, felnyitott hassal, mégis boldogan, szinte aléltan pihenő nőt ábrázol orvosi zöld lepellel félig eltakarva, míg a másik szoborinstalláció szexshopból származó guminőből készült.
A festményen látható ruha a Sikeres Nők Magazinban jelent meg és a Nádor Galériában került bemutatásra.
A 3 festményből álló Flags (Zászlók) sorozatban az adott országot legeklatánsabban kifejező nők arcképeit egyedi technikájával ábrázolja.
Továbbá önportréinak koncepciói két témát takarnak: az egyik a Geisha Warrior, amely parabolikus megnyilatkozása a nőies és férfias tulajdonságoknak, a másik a Geisha Bride, amely a piedesztálra emelt nőiesség látens paradoxonja.
Zászlók I.
100/70cm
Zászlók II.
100/70cm
Önarckép Geishabride
150/100cm
Önarckép II.
80/60cm
Mary Bride színre lép
100/70cm
Mary Bride II.
120/80cm
Jóleső Nyugalom I.
Jóleső Nyugalom II.
100/70cm
Jóleső Nyugalom III.
100/70cm
Ölelés I.
Ölelés II.
2x 50/70cm
Ölelés III.
100/70cm
Ölelés IV.
Rövidre vágva
4x 30/20cm
New Age
100/70cm
Mikro - Makro I.
Mikro - Makro II.
40/50cm
Mikro - Makro III.
Hatalom a mi dicsőségünk
Művészeti ArsPoetica
Érzelmi esztétika -az időszerűség és időtlenség
közötti egyensúly keresésének új érzelmi dimenziója
A stílusok, irányzatok felgyorsult változása jellemző a képzőművészetben és a divatban egyaránt: a koncepció, vagy ötlet elsőbbséget élvezhet a műben (Concept Art), vagy ellenkezőleg, állíthatjuk, hogy a művészet elsősorban esztétikai tevékenység (New Aesthetism), de a mű értelmezését mindig meghatározza a kulturális háttér. A kivitelezés és a kompozíció technikája, az értelmezés és ezt meghatározó összefüggések vizsgálatánál a festészet, mint megoldás és leképezés a kor, kultúra, által feltett kérdésekre újra prioritást kell, hogy élvezzen. A művészet nyelvét nem kell a felfokozott tudományos haladáshoz igazítani, amely olyan sok művészt inspirált a múltban, jelenben egyaránt. A túlpörgött, egzaltált életvitel még jobban elidegenít, kiszakít a kapcsolatokból. A túlzó fogyasztás, amely a hatalmi érdekek manipulációja, elterel, lefoglal, nagyfokú környezetszennyezéshez vezet, és azt firtatni, hogy egy armageddon rövid, vagy hosszú távon következik be, mellébeszélés, inszolencia. A túlzott mennyiségű információ apró igazságaival és temérdek eltévelyedésével csak további eszköz a hatalom gazdasági és ideológiai manipulációjához.Az elmúlt évtizedben tapasztalt felgyorsult fejlődés és mégis hiátus (hiány), a létezést behálózó ellentétpárok, a mindenre kiterjedő felszínes szabadság és a mélyen gyökerező bizonytalanság paradoxonja, az időszerűség és időtlenség közötti egyensúly keresésének új érzelmi dimenziója az érzelmi esztétika.
Frank Adélnak volt művészeti bemutatkozása Londonban, Párizsban és Moszkvában, Budapesten. A festészetet és a design-t egyenrangúként kezeli, nem távoli művészeti ágként egy szigorú hierarchiában, ezért ruhakollekciói gyakran festményeivel, installációival egybekötött kiállításként jeleníti meg. Londonban a Magyar Nagykövetségen, Belgraviában mutatkozott be, Párizsban egy extravagáns olaj-textil-felfújható guminő-papír-fém szoborinstallációt mutatott be „Modern Venus” címmel a kollekció mellett. Festményein a női szépség terméket testesít meg, ahol a nő a termék eljuttatására predesztinált célállomás, utalva az új esztétikai forradalomra és az iparosított plasztikai beavatkozások eredményére. A statikus és örvénylő, mégis szublimis „Topmodell- Szép éhező” sorozat érzelmi dimenziói tiltakozás korunk túlpörgött, felületes valósága ellen, másrészt leképezése a manipulált, modern nő tökéletes, visszhangtalan szenvedésének.
A megoldás iránya lehet a szakítás a manipulatív trendekkel, az utazás a belső én felé, azért, hogy az integritás és mikrokörnyezet újra felfedezésével visszatérjünk a természetesebb állapotokhoz és tempóhoz. Netovább az elkülönülés, a rejtőzködés vezethet az individuum új nyugalmi állapotához, amelyre építve, amelyből feltöltődve érzelmi harmóniát érhet el. Egyes festmények ikerprodukciók, a művész korszakainak áthidaló alkotásai, melyekhez az alapot szolgáló iparművészeti ruha is társul. A festmények egy részén megjelenő 3D gyűrt varrás applikáció ezt a hatást még jobban erősíti.
Ruhakollekciói nagyvárosi eleganciát sugárzó, a művészeti irányzatok hagyományaira, mély szakmai tudásra építő, és a fantázia határtalanságán szárnyaló öltözékekben kifejezett önállóságra érett nő szabadság élményének kifejezése. Specialitása a tervezői konzultációval egybekötött méretre készítés, mely biztosítja az értékállóság exkluzivitását.
A tervezőt 2014-ben Victor Vasarely Művészeti Díjjal tüntették ki.
Műnyilvántartás által védett tartalom.